Szkło hartowane na aparat - czy warto?

Szkło hartowane na aparat - czy warto?

Każdy użytkownik smartfona doskonale wie, że aby uniknąć jego zniszczenia, warto go odpowiednio zabezpieczyć. Naszym pierwszym wyborem jest zazwyczaj wytrzymałe etui, które w razie upadków zamortyzuje uderzenie i zapobiegnie rozbiciu plecków czy ekranu. Niestety, bardzo niewiele osób zdaje sobie sprawę, że etui nie zabezpieczy całego smartfona należycie i niezbędne są dodatkowe akcesoria dedykowane do konkretnych elementów. W tym wypadku większość z nas sięga po szkło hartowane na ekran i uważa, że nic więcej już nie da się zrobić, że ich telefon jest chroniony od każdej ewentualności. Nic bardziej mylnego. Tak często pomijamy jeden z ważniejszych elementów smartfona, jakim jest aparat. Można go chronić również za pomocą szkła hartowanego, jednak dopasowanego do jego kształtu i wykonanego z odpowiednich materiałów. Jak zatem wybrać najlepsze szkło na aparat i czy takie zabezpieczenie nie wpływa na jakość zdjęć? O tym i wiele więcej dowiesz się w naszym artykule - zapraszamy.

 

Jak działa szkło hartowane na aparat smartfona?

Szkło hartowane stosowane do ochrony obiektywów w smartfonie jest bardzo podobne do szkła zakładanego na ekran telefonu. Jego główną różnicą jest oczywiście rozmiar i dopasowanie. Taki produkt wykonany jest ze specjalnego szkła, poddanemu procesowi hartowania, przez co staje się ono bardzo wytrzymałe. Jego twardość to aż 9H, co oznacza, że odporne jest nawet na zarysowania ostrymi przedmiotami. Uważajmy jednak na tanie i słabej jakości produkty od nieznanych producentów - może okazać się, że ich szkła mają wyłącznie napisaną wartość 9H, a tak naprawdę, nie mają nic wspólnego z dobrej jakości, wytrzymałym produktem.

Bardzo ważne w szkle na aparat jest cecha, którą nabywa właśnie w procesie hartowania. Mianowicie, nawet jeżeli szkło zostanie rozbite, rozpada się ono na drobne kawałki, które nie pokaleczą nam dłoni, ani nie zarysują aparatu. Jednak rozbicie zdarza się bardzo rzadko i jeśli już do niego dojdzie, to wystarczy wymienić produkt na nowy, podczas gdy, w sytuacji braku zabezpieczenia, musielibyśmy udać się do profesjonalnego serwisu na wymianę całego aparatu, co wiąże się ze znacznie większymi kosztami, niż zakup nowego szkła hartowanego.

 

Jakiej firmy szkło hartowane na aparat?

Tak jak wspominaliśmy w akapicie wyżej, producent szkła ma zasadnicze znaczenie, ponieważ kupując niesprawdzony produkt, może okazać się, że nie spełni on naszych oczekiwań, obniży jakość zdjęć lub podczas upadku nie zabezpieczy należycie aparatu. Dlatego wybierajmy jedynie firmy, które mają dobre opinie klientów oraz stoją za nimi specjaliści w dziedzinie zabezpieczeń. Z naszej strony na pewno możemy polecić firmę SpaceCase oraz jej produkty, które wykonane są z wysokiej jakości materiałów, przez co odpowiednio chronią i są idealnie dopasowane do aparatu w smartfonie. Znaczenie ma również zestaw montażowy, który otrzymujemy wraz ze szkłem. Producenci, którzy są na rynku od wielu lat i oferują najlepsze produkty, do zestawu dokładają odpowiednie ściereczki oraz instrukcję, bez których montaż mógłby się okazać utrudniony.

 

Czy szkło na aparat nie obniża jakości zdjęć?

To pytanie jest największą wątpliwością osób, które nigdy nie miały styczności ze szkłem hartowanym na aparat. Jest ono całkowicie zasadne, ponieważ skąd możemy wiedzieć, czy dodatkowa warstwa na obiektywie, nie zaburzy ostrości, kolorów, a może nawet pracy autofokusa. Nie ma się jednak co obawiać! Aktualna technologia pozwala na wyprodukowanie praktycznie idealnie przezroczystych szkieł o bardzo małej grubości, które wciąż pozostają wytrzymałe. Takie produkty są idealnie dopasowane do powierzchni aparatu w danym smartfonie, dobrze przylegają i dzięki temu nie wpływają na zdjęcia. Dlatego tak ważne jest, aby wybierać odpowiednich producentów oraz szkło dedykowane do naszego modelu telefonu, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że zabezpieczając smartfona, nie pogorszymy jego specyfikacji, jeśli chodzi o zdjęcia. Warto także zauważyć, że wiele producentów, takich jak SpaceCase stosuje na szkle powłokę oleofobową.  Ma ona za zadanie chronić przed brudem oraz zmniejszyć ilość tłustych plam np. od naszych palców. Pomaga to utrzymać obiektywy w czystości, ułatwia ich przecieranie mikrofibrą, a tym samym tak naprawdę, szkło na aparat może podnieść jakość zdjęć, dzięki dbaniu o jego czystość, brak plam i rys.

 

Szkło hartowane na aparat w telefonie - podsumowanie

Podsumowanie tematu szkła hartowanego na aparat zrobimy w formie pytań i odpowiedzi. Dzięki temu szybko i w łatwy sposób wyjaśnimy najważniejsze kwestie, a Ty zawsze będziesz mógł wrócić tutaj gdyby pojawiły się jakiekolwiek wątpliwości. Zaczynajmy:

 • Czy szkło hartowane na aparat jest odporne na zarysowania?
  Tak, szkło hartowane chroni aparat smartfona przed zarysowaniami, zabrudzeniami i pęknięciami. Ważne, aby posiadało twardość 9H, a najlepiej również powłokę oleofobową, co przełoży się na łatwiejsze utrzymanie obiektywów w czystości.

 

 • Czy szkło hartowane na aparat jest drogie?
  Nie, szkło na aparat nie kosztuje zazwyczaj więcej niż 50 zł, ale często jest to zdecydowanie mniej. Nawet dobre firmy takie jak SpaceCase tworzą takie produkty przystępne cenowo dla wszystkich użytkowników. Jest to również znacznie tańsza opcja, niż ewentualna wymiana całego aparatu w serwisie po jego uszkodzeniu, gdy go nie zabezpieczymy.

 

 • Czy szkło na aparat obniża jakość zdjęć?
  Zdecydowanie nie, a może ją wręcz podwyższyć, dzięki ochronie przed zabrudzeniami i zarysowaniami. Szkło nie wpływa również na działanie autofokusa, więc szybko zapomnimy o jego obecności na aparacie.

 

 • Jakie szkło hartowane na aparat wybrać?
  Najlepiej kierować się renomą producenta oraz specyfikacją szkła. Musi mieć twardość 9H oraz dobrze będzie jeśli w zestawie znajdziemy akcesoria do montażu oraz instrukcję.

 

 • Czy warto stosować szkło na aparat?
  Bez wątpienia tak! Taka ochrona jest relatywnie tania, łatwa w aplikacji i na co dzień całkowicie nam nie przeszkadza. Natomiast może oszczędzić nam wiele problemów, nerwów i wydanych pieniędzy, chroniąc przed upadkami i zarysowaniem przez ostre przedmioty.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl