Samsung Galaxy S21 – specyfikacja i opinia

Samsung Galaxy S21 – specyfikacja i opinia.

14 stycznia 2021 roku premierę miały najnowsze flagowe modele Samsunga: Galaxy S21, S21 Plus, S21 Ultra. Nowe smartfony zaskakują designem i kolorystyką, ale prócz tego okazuje się, że producent wprowadził niewiele zmian w porównaniu do poprzedniej generacji. Wielu recenzentów zwraca wręcz uwagę, że telefony zostały pozbawione przydatnych funkcji i elementów, takich jak: slot na kartę pamięci czy ładowarka w zestawie. Czy rzeczywiście firma Samsung nie dopracowała najnowszych produktów lub zwyczajnie zabrakło pomysłów na istotne zmiany? Zapraszamy do lektury i przekonania się o tym osobiście! 

Samsung Galaxy S21 – specyfikacja

W artykule skupimy się na najniższej wersji nowych flagowców, czyli podstawowym Galaxy S21. Telefon wykonany jest bardzo estetycznie, jak to na markę premium przystało. Plecki urządzenia nie są zrobione ze szkła, a z plastiku, który firma dumnie nazywa glasstikiem. Niestety już na pierwszy rzut oka użytkownik rozpozna słabszej jakości materiał, który, mimo że prawdopodobnie bardziej odporny na uszkodzenia, nie sprawia wrażenia luksusowego. Nowy S21 zdecydowanie nadrabia 120 Hz ekranem, który pokrywa praktycznie cały przedni panel urządzenia. Jest to Super Amoled z doskonałymi kątami widzenia, głębią kolorów i nieskończonym kontrastem. Warto odnotować, że telefon posiada doskonale grające głośnik stereo oraz błyskawiczny czytnik palców umieszczony pod ekranem. Niestety w urządzeniu zabrakło slotu na kartę pamięci i złącza słuchawkowego jack.

Specyfikacja podzespołów jest oczywiście topowa. 128 lub 256 GB pamięci wewnętrznej oraz 8 GB RAM, najnowszy procesor Samsunga Exynos 2100, Android 11 i 3 obiektywy w głównym aparacie. Całość jest piekielnie szybka w obsłudze, a doskonała optymalizacja nakładki One UI 3.1, zapewnia komfortową pracę bez opóźnień. Również bateria posiadająca 4000 mAh sprawdza się doskonale i bez problemów poradzi sobie z pełnym dniem intensywnego użytkowania.

Galaxy S21 – porównanie wersji

Galaxy S21 w podstawowej wersji jest najpopularniejszy ze względu na swoją cenę. Kiedy ktoś chce posiadać najnowszy model telefonu, jednak woli zaoszczędzić ponad tysiąc złotych, różnice pomiędzy S21 a S21 Ultra okazują się nie być aż tak duże. S21 i S21 Plus to identyczne modele pod względem specyfikacji, a jedyną różnicą jest rozmiar – S21 posiada ekran 6,20” i baterię 4000 mAh, a S21 Plus ekran 6,70” i baterię 4800 mAh. Większe zmiany wprowadza model Ultra. Posiada on powiększoną pamięć RAM do 12 lub 16 GB, pamięć wewnętrzna może mieć aż 512 GB, bateria to ogniowo 5000 mAh i ekran ma wielkość 6,80”. Główną różnicą są jednak aparaty, których S21 Ultra ma aż 4. Dużo większa matryca głównego obiektywu oraz 10 krotny zoom bezstratny wyróżniają go na tle pozostałych wersji. Mimo to cena najlepszego modelu to okolice 5 tysięcy złotych, co może zniechęcić wielu potencjalnych klientów.

Czego zabrakło, a co zostało udoskonalone?

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że niewiele zmieniło się w nowej wersji flagowców Samsunga i są to kosmetyczne zmiany. My jednak odnotowujemy spore różnice, które warto znać przed ostateczną decyzją zakupu. Zaczynając od braków to nie można nie wspomnieć o gnieździe na kartę pamięci micro SD. Niewiele osób wie, w jaki sposób miałoby to pozytywnie wpłynąć na zadowolenie użytkownika, więc i my stanowczo nie zgadzamy się z taką decyzją. Dodatkowo koreański producent idzie za trendem i w pudełku z najnowszym smartfonem nie znajdziemy ładowarki. Ma to zapewne na celu uzupełnienie straconego budżetu przez pandemię, gdyż ceny nowych telefonów pozostały takie same. Bardzo jednak nietrafione jest tłumaczenie tego postępowania ekologią, tym bardziej że jeszcze rok temu Samsung jawnie wyśmiewał takie poczynania u innych producentów.

Z rzeczy, które zostały udoskonalone, zdecydowanie warto zwrócić uwagę na procesor. Mimo że w europejskiej wersji Samsung używa procesora Exynos, w tym roku nie jest to aż tak duży problem. W testach praktycznie nie odbiega on wydajnościom od najnowszego Snapdragona, a znacznie poprawiło się jego zarządzanie energię. Dzięki temu aktualnie Galaxy S21 bez ładowania wytrzyma cały, intensywny dzień użytkowania. Na plusa zasłużyły również udoskonalone aparaty oraz ekran 120 Hz. I przede wszystkim płynność działania i czytnik linii papilarnych, który w najnowszej wersji jest jednym z najszybszych na rynku, zastosowanych pod ekranem.

Samsung Galaxy S21 – opinia

Samsung Galaxy S21 to niezwykle szybki i dopracowany smartfon, który bez wątpienia zasłużył na miano flagowca. Jednak brak ładowarki w zestawie, czytnika kart pamięci oraz większych zmian względem poprzednika nie pozwala jednoznacznie określić go jako najlepszy wybór w danym momencie. Na rynku aktualnie jest wiele podobnych telefonów, które, mimo że posiadają swoje wady, są znacznie tańsze, jak np. Xiaomi Mi 11. Jeśli jednak jesteśmy zwolennikami Samsunga i szykujemy się do zakupu nowego telefonu, zdecydowanie zalecamy przemyślenie czy najnowszy model to dobry wybór. Poprzednia wersja czy nawet jeszcze Galaxy S10, wcale nie odbiegają znacząco specyfikacją i komfortem użytkowania od tegorocznego flagowca. Są zdecydowanie tańsze i posiadają elementy, których Galaxy S21 już się pozbyły. Jeśli jednak ostatecznie zdecydujemy się na zakup jednego z najnowszych modeli, na pewno nie pożałujemy naszej decyzji i będziemy zadowoleni z telefonu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl