Samsung Galaxy S21 FE vs S20 FE. Porównanie modeli!

Samsung Galaxy S21 FE - godny następca poprzednika? Porównanie modeli

W styczniu 2022 roku na rynku smartfonów zadebiutował długo wyczekiwany następca kultowego S20 FE, czyli Samsung Galaxy S21 FE. Jego zapowiedzi dało się słyszeć już od połowy roku 2021, a tym samym nie jest on żadnym zaskoczeniem dla fanów gwiezdnej marki. Topowa specyfikacja, a jednocześnie zapowiadana przystępna cena, mają uczynić z tego smartfona budżetową wersję „prawie” flagowca. Czy odniesie on podobny sukces do swojego poprzednika i stanie się ikoną rynku pod względem relacji ceny do jakości? Przekonajmy się!

 

Samsung Galaxy S21 FE i S20 FE - porównanie modeli

Na samym początku warto zaznaczyć, że oba smartfony są aktualnie w sprzedaży w autoryzowanych salonach, jednak jak to zazwyczaj bywa, podczas premiery nowszego modelu, cena starszego nieco się obniżyła. I to od tej różnicy zaczniemy, bo na dzień dzisiejszy może okazać się ona jedną z ważniejszych, gdyż aktualnie za Galaxy S21 FE musimy zapłacić ok. 2800 zł, podczas gdy za Samsunga S20 FE należy „wyłożyć” ok. 2000 zł, czyli prawie o 1/3 mniej. Tym samym od pierwszych chwil nowsza wersja smartfona, musi się bardzo postarać, aby udowodnić użytkownikom i recenzentom, że jest warta swojej ceny.

Jeśli chodzi o budowę, to oba urządzenia są bardzo podobne. S21 FE, jest nieznacznie mniejsze i lżejsze, jednak rozmiar baterii pozostał ten sam. Największą zmianą jeśli chodzi o specyfikację jest ulepszony procesor w Galaxy S21 FE, którym aktualnie jest Samsungowski Exynos 2100 o taktowaniu 2900 MHz. Pozostała część specyfikacji jest identyczna jak w poprzedniku. Również są 2 wersje pamięciowe (6 lub 8 GB RAM) i odpowiednio 128 i 256 GB pamięci wbudowanej. Czym zatem te smartfony tak naprawdę się różnią?

Otóż główna różnica to system i usprawnienia w jego działaniu. W momencie premiery Galaxy S21 FE wychodzi z Androidem 12 i nakładką One UI 4 od Samsunga. Prócz nowszej wersji systemu i nakładki Samsung wprowadził wiele usprawnień w funkcjonowaniu aparatu, długości pracy na baterii czy też płynności działania. Jednak czy to wystarczające argumenty, aby dopłacać prawie 1/3 ceny do nowej wersji tego smartfona?

 

Koszt „Galaktyk” z serii FE

Zatrzymajmy się jeszcze na chwilę przy cenie najnowszego urządzenia z serii „FE” i jego poprzednika. W dniu premiery Galaxy S21 FE kosztował 3500 zł, jednak ta cena momentalnie poszybowała w dół. Aktualne ceny za różne wersje pamięciowe prezentują się następująco:

Galaxy S21 FE:

  • 6 GB RAM/128 GB ROM - ok. 2800 zł
  • 8 GB RAM/256 GB ROM - ok. 3000 zł

Galaxy S20 FE:

  • 6 GB RAM/128 GB ROM - ok. 2000 zł
  • 8 GB RAM/256 GB ROM - ok. 2350 zł

Warto tu jednak również przytoczyć cenę zeszłorocznego flagowca, czyli Galaxy S21, który w wersji 8/128 kosztuje aktualnie ok. 2800 zł, tym samym zrównując się poziomem ze słabszą od niego wersją S21 FE. Czy to jakiś błąd w wycenie tych smartfonów, czy niedopatrzenie ze strony producenta? Otóż okazuje się, że wynika to z faktu, że Galaxy S21 FE był planowany na 2021 rok, kiedy to cena S21 była jeszcze nieco wyższa. Niestety przez opóźnienia producenta, premiera odbyła się dopiero w styczniu 2022 roku i aktualne ceny wyglądają następująco.


Porównanie Samsunga S20 FE i S21 FE - czy warto dopłacać?

Porównanie tych dwóch urządzeń wbrew pozorom nie jest tak łatwe, ponieważ mimo podobnej specyfikacji, smartfony równią się od siebie i użytkownik jest w stanie te różnice wyłapać podczas korzystania z obu produktów. Jednak czy są to na tyle istotne różnice, aby dopłacać prawie 1/3 ceny? W naszej opinii niekoniecznie. Starszy Galaxy S20 FE, wciąż doskonale sobie radzi pośród aktualnych flagowców i nie odbiega znacząco od funkcjonalności i płynności, którą oferuje jego następca. Tym bardziej że wciąż za cenę niższą niż słabsza wersja S21 FE, jesteśmy w stanie zakupić mocniejszą wersję S20 FE. Czy zatem werdykt jest jednoznaczny?

Samsung Galaxy S21 FE i Galaxy S20 FE - który wybrać?

Zdecydowanie nie można jednoznacznie powiedzieć, że jeden z omawianych smartfonów jest lepszy. Najlepszym wyborem jest osobiste przetestowanie obu urządzeń i zdecydowanie się na to, które bardziej nam pasuje. Generalizując, jeśli jesteśmy posiadaczami Galaxy S20 FE, na pewno nie ma sensu wymiany na nowszy model, bo otrzymamy jedynie niewiele ulepszoną wersję naszego starego smartfona. Z kolei jeżeli dopiero przymierzamy się do zakupu Warto rozważyć opcję mocniejszej wersji S20 FE lub zakup wciąż flagowego modelu S21 w wersji 8/128. Jeśli jednak zależy nam na produktach z serii „FE” i chcemy mieć najnowszą wersję tego smartfona, czyli Samsunga Galaxy S21 FE, to na pewno możemy go polecić. Jest to doskonały sprzęt, który na co dzień nie odbiega płynnością i funkcjonalnością od swoich flagowych rywali. Wybierając go, z pewnością będziemy zadowoleni z dokonanego zakupu.

 

Niezależnie czy wybierzemy ostatecznie Galaxy S20 FE, Galaxy S21 czy najnowszego Samsunga Galaxy S21 FE, pamiętajmy, aby odpowiednio zabezpieczyć nasz smartfon i zaopatrzyć się w etui do Galaxy S21 FE, które będzie chroniło od upadków oraz szkło do S21 FE, które zabezpieczy ekran naszego nowego urządzenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl