Jak wyczyścić zżółknięty case?

Jak wyczyścić zżółknięty case?

Najczęściej wybieraną formą ochrony naszego smartfona jest cienki i elastyczny case, który w większości przypadków jest również przezroczysty. Takie rozwiązanie ma mnóstwo zalet, poczynając od minimalizmu i wygody montażu, kończąc na bardzo dobrej amortyzacji upadków. Niestety, przez to, że większość tych etui wykonanych jest z elastycznego tworzywa TPU, po pewnym czasie przestają być krystalicznie czyste. Nie jest to wada materiału czy złe wykonanie, ale naturalny proces, który zachodzi pod wpływem promieniowania UV ze słońca. Do tego oczywiście dochodzą zabrudzenia z naszych dłoni i miejsc, gdzie odkładamy telefon i tak po paru miesiącach praktycznie każda przezroczysta obudowa zaczyna powoli żółknąć. Jak temu zapobiec oraz jak przywrócić case do jego pierwotnego wyglądu?

 

Dlaczego etui żółknie?

Tak jak już wspomnieliśmy we wstępie, żółknięcie przezroczystego materiału, jakim jest termopoliuretan jest całkowicie normalnym i naturalnym procesem. Nie wynika to z gorszej jakości materiału czy też dłuższego czasu magazynowania produktów przed sprzedażą. Oczywiście, oba te czynniki mogą mieć wpływ na ten proces, jednak nie są one głównym powodem powolnej utraty krystalicznej przezroczystości naszego case’a. Są nim natomiast warunki, na jakie wystawiamy etui podczas codziennego użytkowania. Największą rolę odgrywa tu promieniowanie słonecznie, czyli UV. Wszyscy dobrze wiemy, że mają one wpływ na naszą skórę czy nawet ubrania i podobnie jest w przypadku akcesoriów ochronnych do smartfona. Do tego dochodzą zabrudzenia zbierające się tygodniami na telefonie z naszych rąk, biurek oraz kieszeni. Bo tak szczerze się przyznajmy - jak często czyścimy etui w smartfonie? My znamy odpowiedź ;)

 

Co zrobić żeby etui nie było żółte?

Kiedy już uporaliśmy się z najważniejszym pytaniem, czyli „czemu etui robi się żółte”, dużo łatwiej będzie nam znaleźć odpowiedź, jak zapobiec temu procesowi. Najprostszym rozwiązaniem jest ograniczenie używania telefonu na świeżym powietrzu, a tym bardziej w ostrym słońcu. Jest to jednocześnie najprostsze i najtrudniejsze do stosowania rozwiązanie. Dlaczego? Ponieważ telefon w obecnych czasach to urządzenie, bez którego ciężko cokolwiek zrobić i usilne ograniczanie jego użycia na świeżym powietrzu jest zwyczajnie niewykonalne. Dlatego nieco łatwiejszym rozwiązaniem jest co jakiś czas wyczyszczenie etui. Może to być raz w tygodniu czy też raz na parę dni. Takie najprostsze, przezroczyste obudowy są bardzo proste w czyszczeniu i nie powinno nam to zająć dłużej niż parę minut.

 

Jak wyczyścić przezroczyste etui?

Skoro zdecydowałeś się już poświęcić te parę minut tygodniowo na wyczyszczenie obudowy, to warto zrobić to w odpowiedni sposób. Pozwoli Ci to nie tylko zachować wszystkie właściwości etui, jego lepszy wygląd, ale również higienę. Codziennie na obudowie zbiera się na mnóstwo bakterii, które potem podczas rozmów czy przeglądania internetu przenoszone są na naszą twarz, ręce, a nawet jedzenie, dlatego tak ważne jest dbanie o jej czystość. Najłatwiejszym sposobem i jednocześnie najszybszym jest woda z mydłem. Możemy dodatkowo użyć popularnej „magicznej gąbki” lub zwykłej szmatki, aby dokładniej umyć każdy zakamarek produktu. Warto również rozważyć pozostawienie case’a w wodzie z mydłem na ok. 10 minut. - jemu to nie zaszkodzi, a możemy usunąć dzięki temu jeszcze więcej, zaschniętego brudu.

W skrajnych przypadkach możemy również użyć jednej z „drastyczniejszych” metod. Nie są to działania, które polecamy wykonywać regularnie, jednak od czasu do czasu mogą przynieść niezłe skutki. Warto jednak wcześniej zapytać sprzedawcę, czy nie zniszczymy danego modelu etui takimi środkami. Pierwszy z tych sposobów to alkohol. Najlepiej taki izopropylowy lub spirytus. Tak mocne stężenie pozwala wyeliminowywać większość bakterii z powierzchni produktu oraz może nieco rozjaśnić już zżółknięte etui. Drugim ze sposobów jest pasta do zębów. Tutaj należy być bardzo ostrożnym, ponieważ wiele produktów można w ten sposób zarysować lub zmatowić, przez co ich wygląd się tylko pogorszy. Jednak wiele osób chwali sobie ten sposób, że przy użyciu gąbki i wcierając w etui pastę do zębów, a następnie pozostawiając taką masę na ok. 15 minut, pozbyło się w znacznym stopniu zżółknięcia i innych przebarwień. Nie jest to jednak rekomendowana przez nas metoda i uważamy, że najlepiej raz w tygodniu przemyć etui wodą z mydłem oraz pogodzić się, że i tak po wielu miesiącach użytkowania nie będzie ono już krystalicznie przezroczyste.

 

Etui, które nie żółknie - czy istnieje?

Na to pytanie jest dość skomplikowana odpowiedź. Jeśli chodzi o etui elastyczne i przezroczyste, to praktycznie nie występują modele, które po dłuższym czasie użytkowania nie będą żółknąć. Oczywiście są produkty wykonane z lepszej jakości materiału, a niektórzy producenci chwalą się innowacyjnymi technologiami przeciwko odbarwianiu produktu, jednak wciąż nie odkryto takiego materiału, który byłby elastyczny, przezroczysty, tak dobry jak TPU i nie żółknął po czasie.

Rozwiązaniem tego problemu mogą być etui przezroczyste, jednak z elastycznymi wyłącznie brzegami. Ich plecki wykonane są albo ze szkła, albo poliwęglanu, czyli są twarde. Nie jest to wada, jednak nie wszystkim użytkownikom taki produkt odpowiada. W tych etui niestety wciąż elastyczne brzegi, wykonane z przezroczystego TPU będą po czasie żółknąć i na to nie da się zaradzić, bo gdyby nie były elastyczne, to obudowy nie dałoby się zamontować na telefonie. Ostatnim rozwiązaniem jest zakup etui elastycznego, ale nie przezroczystego. Inne kolory takie jak czarny mogą lekko wyblaknąć, jednak nie jest to tak zauważalne jak pożółknięcie przezroczystego materiału. W tym wypadku jednak te osoby, którym zależy na zachowaniu oryginalnego wyglądu smartfona i jego koloru będą niezadowolone.

Najlepiej więc jest pogodzić się z naturalnym procesem, jaki zachodzi i zgodnie z naszymi wskazówkami próbować go spowolnić. Przezroczyste, elastyczne etui od dobrego producenta, np. SpaceCase powinno wytrzymać przy odpowiedniej pielęgnacji i tak wiele miesięcy, a nawet lat, zanim dotrze do takiego stanu, że będzie już bardziej żółte niż przezroczyste. Jednak częściej niż to nastąpi, pewnie zmienimy nasz smartfon na nowy, więc nie musimy się teraz tym aż tak przejmować. Pamiętajmy jednak o regularnym czyszczeniu obudowy - wydłuży to czas jej dobrego wyglądu, a nas ochroni przed zarazkami, brudem i bakteriami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl