Jak wyczyścić przezroczyste etui silikonowe na telefon?
Jak wyczyścić przezroczyste etui silikonowe na telefon?

Ochrona telefonu przed uszkodzeniami jest bardzo ważna, jeśli chcemy korzystać z niego przez kilka lat. Wraz z urządzeniem możemy dostać silikonowe etui lub kupić je oddzielnie. Jeśli wybierzemy jasny lub przezroczysty futerał, po pewnym czasie zauważymy trudne do usunięcia przebarwienia. Jak wyczyścić silikonowe etui z różnych zabrudzeń? Czy kolorowe etui można czyścić tak samo, jak przezroczyste? Odpowiemy na te pytania w dalszej części artykułu.

Dlaczego przezroczyste etui się brudzi?

Przezroczyste etui na telefon są zwykle wykonane z silikonu. To giętki i przyczepny materiał – etui łatwo założyć i zdjąć z telefonu, a w dodatku dobrze leży w dłoni. Nie wyślizguje się z rąk, dzięki czemu jest dobrym zabezpieczeniem przed upadkami, a sprężysta struktura zapewnia wystarczającą amortyzację wstrząsów.

Silikon nie jest jednak pozbawiony wad. Łatwo osiada na nim kurz i pył, w związku z czym konieczne jest jego regularne czyszczenie. Podlega także naturalnym reakcjom chemicznym. Po miesiącach lub latach ekspozycji na wilgoć, wysoką temperaturę (np. nagrzewający się telefon) i promieniowanie słoneczne, silikonowe etui może zżółknąć. Jest to proces nieodwracalny, związany z degradacją polimerów, lecz nie wpływa na właściwości pokrowca z wyjątkiem wyglądu.

Czym wyczyścić silikonowe etui na telefon?

Jeżeli chcemy usunąć z etui codzienne zanieczyszczenia (np. kurz), może wystarczyć przetarcie go ściereczką lub gąbką zamoczoną w wodzie. Do wody można dodać mydło lub alkohol, aby łatwiej zmyć brud. Cięższych zabrudzeń można się pozbyć, zanurzając pokrowiec na 30-60 minut w ciepłej wodzie z rozpuszczonym kawałkiem mydła. Po wyjęciu etui należy dokładnie wytrzeć suchą ścierką i odłożyć do wyschnięcia, zanim ponownie założymy je na telefon.

Jak wyczyścić silikonowe etui na telefon, gdy woda i mydło nie pomagają? Można nałożyć na zabrudzenia pastę z sody oczyszczonej (łyżkę mieszamy z niewielką ilością wody) i pozostawić na kilka godzin, a następnie zetrzeć. Plamy z flamastra, tuszu lub markera można usunąć, przecierając etui szmatką zamoczoną w alkoholu izopropylowym. Te sposoby pozwalają wyczyścić przezroczyste lub kolorowe silikonowe etui, bez szkody dla nadruków.

Dodatkowe metody mamy do dyspozycji, jeśli zastanawiamy się, jak wyczyścić przezroczyste etui na telefon. Można wykorzystać zmywacz do paznokci bez acetonu – zanurzamy w nim wacik i przecieramy etui, aż zanieczyszczenia znikną. Bezbarwny pokrowiec można w ostateczności spróbować odnowić wybielaczem niezawierającym chloru. Łyżeczkę wybielacza rozpuszczamy w ciepłej wodzie i na kilka minut (nie dłużej) zanurzamy etui w roztworze. Ta metoda jest jednak ryzykowna – może trwale uszkodzić silikon.

Jeśli zastanawiamy się, jak wyczyścić gumowe etui, powyższe porady także będą odpowiednie. Nie należy jednak używać zmywacza do paznokci – mógłby uszkodzić tworzywo.

Rodzaj ściereczki ma znaczenie

Przyczepność silikonu sprawia, że mogą do niego przywierać włókna nieodpowiednich ściereczek. Należy więc wybierać ścierki bezpyłowe, np. z mikrofibry. Można posłużyć się szmatką przeznaczoną do czyszczenia okularów lub grubszym ręcznikiem papierowym, uważając, by go nie rozerwać. Gąbki i szmatki powinny być gładkie – szorstki materiał może pozostawić rysy na silikonowym pokrowcu.

Właściwości tworzywa silikonowego warto wziąć pod uwagę przed zakupem etui na telefon. Jeśli chcemy uniknąć nieestetycznego żółknięcia, wybierajmy pokrowce z innych materiałów – np. ze skóry lub plastiku. Szeroki wybór pokrowców ułatwia odnalezienie idealnego akcesorium do telefonu, które będzie pełniło funkcję ochronną i estetyczną

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl