Jak i czym zdezynfekować telefon i etui?
Jak i czym zdezynfekować telefon i etui?

Telefon i jego etui z czasem stają się prawdziwym siedliskiem bakterii. Wielokrotnie dotykany i kładziony w wielu miejscach telefon, wraz ze swoim etui stanowi idealną powierzchnię do przenoszenia wszelakich drobnoustrojów. Z racji tego, że jest to jedna z najczęściej używanych przez nas rzeczy, powinniśmy w szczególności zadbać o jego higienę. Jest to także istotne, gdyż telefon ma kontakt z naszą twarzą. Jak zatem zdezynfekować telefon i jego etui, a także czym to zrobić?

Jak i czym odkazić etui?

Jak zdezynfekować etui na telefon? Wszystko zależy od materiału, z którego etui zostało wykonane. Na rynku dostępne jest wiele różnych modeli etui - etui z plastiku, silikonu, materiału, drewna czy tkaniny, przy czym każde z tworzyw reaguje inaczej na środki czyszczące. W czasach zagrożenia epidemiologicznego czy po prostu w celu zachowania higieny, najlepiej sprawdzają się etui wykonane z silikonu, gdyż gładką powierzchnię znacznie łatwiej doczyścić z wszelkiego rodzaju zabrudzeń. Istotne jest także to, że tego typu akcesorium nie zamoknie, nie zgromadzi też wody, przez co nasz telefon nie będzie narażony na działanie wilgoci. Do odkażenia etui możemy wtedy użyć nieco mocniejszych środków. W przypadku etui z tkaniny, możliwości są mocno ograniczone i dokładna dezynfekcja może okazać się niemożliwa.

Jak umyć silikonowe etui?

Zwykle do czyszczenia najlepiej sprawdzi się woda z mydłem, a także miękka szmatka. Możemy również skorzystać z szeroko dostępnych nawilżonych chusteczek, przeznaczonych do mycia tego typu akcesorium. Świetnie sprawdzi się także płyn do demakijażu czy płyn micelarny. W przypadku prostych etui, bez dodatkowych nadruków, możemy nawet delikatnie posłużyć się zmywaczem do paznokci, bądź substancjami na bazie acetonu. Najlepiej umyć je wieczorem, po całodniowym użytkowaniu. Kolejną istotną kwestią, jest odpowiednie zdezynfekowanie rąk. Nie ma sensu myć etui brudnymi rękami, gdyż bakterie przeniesiemy z powrotem na akcesorium. Odkaźmy więc ręce specjalnym płynem, a następnie pod bieżącą wodą, dokładnie umyjmy etui.

Jak odkazić telefon?

Wielu z nas bez telefonu nie wyobraża sobie życia. Używamy go praktycznie cały czas w każdej sytuacji, nie zwracając zbytniej uwagi na to, gdzie go kładziemy czy co dotykaliśmy bezpośrednio przed sięgnięciem po smartfon. Jego wyświetlacz i nie tylko staje się więc głównym siedliskiem bakterii. Jak zdezynfekować telefon? By skutecznie go odkazić i zdezynfekować, możemy posłużyć się roztworem wody i alkoholu izopropylowego. Należy go przygotować w proporcjach 1:1. Wyposażmy się także w ściereczkę z mikrofibry. Niewielką ilość przygotowanej mieszanki, nanosimy na ściereczkę, a następnie dokładnie przecieramy powierzchnię telefonu. Wyczyśćmy tak zarówno jego przód jak i tył. Po skończeniu, ściereczkę najlepiej wyrzucić do kosza.

Kiedy powinniśmy dokonywać dezynfekcji smartfona? 

Najlepiej wykonać ją po każdorazowym powrocie do domu z uczelni czy po pracy, szczególnie jeśli używaliśmy smartfona w komunikacji miejskiej, podczas robienia zakupów lub byliśmy w innym miejscu szczególnie podatnym na transmisję wirusów (kino, kościół, centrum handlowe itd.). Dobrą praktyką jest dezynfekcja powierzchni telefonu w każdy wieczór. Wówczas skutecznie oczyścimy go ze wszelkich bakterii, wirusów i chorobotwórczych drobnoustrojów. Pamiętajmy, że smartfon znajduje się zwykle blisko naszej twarzy, więc jego dezynfekcja ma szczególne znacznie.

Używanie smartfona w czasie pandemii

Dlaczego warto zdezynfekować etui i telefon?

Zwykle pierwszą czynnością po przyjściu do domu jest dokładne umycie rąk. Tak samo powinniśmy potraktować nasz telefon i etui, gdyż kładziony i używany w miejscach publicznych, może być łatwym “środkiem transportu” dla patogenów. Następnie my, niezupełnie świadomi czychającego niebezpieczeństwa, używamy telefonu np. bezpośrednio przed posiłkiem i w znaczący sposób ułatwiamy transmisję wirusów i bakterii do naszych błon śluzowych, narażając się na zarażenie.

Dezynfekcja smartfona i etui to nie tylko zadanie na czas epidemii koronawirusa, ale czynność która powinna się znaleźć na liście obowiązkowych, cyklicznych zadań, właściwie przez cały rok, ze szczególną dbałością o odkażanie w czasach podwyższonych zachorowań np. na grypę.

Pamiętajmy, że niektóre telefony mogą posiadać certyfikat wodoszczelności, więc swobodnie, w szybki i łatwy sposób możemy go umyć nawet pod wodą. Jeśli jednak nie posiadamy wodoodpornego sprzętu, warto odkazić go wspomnianym wcześniej roztworem. Pamiętajmy też, że nagromadzony brud i inne zanieczyszczenia mogą zaburzyć funkcjonowanie niektórych elementów telefonu np. głośnika czy mikrofonu. Zwykle to etui ma chronić telefon przed zanieczyszczeniami, jednak na nim także mogą zbierać się wirusy i bakterie. Wówczas musimy zadbać również o higienę tego akcesorium.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl