iPhone 14 - kiedy premiera i co o nim wiemy?

iPhone 14 - kiedy premiera i co o nim wiemy?

Jak co roku, zbliża się do nas coraz szybciej premiera najnowszych urządzeń od firmy Apple. Producent już przyzwyczaił nas, do jesiennej aktualizacji swojej oferty więc nie mogło być inaczej także i tym razem. Jak zwykle, mimo że do oficjalnej prezentacji pozostało jeszcze trochę czasu, w sieci pojawiło się już mnóstwo przecieków, spekulacji i nieoficjalnych wizualizacji nowych smartfonów. Ze wstępnych ustaleń wiadomo, że iPhone’y 14 nie będą znacznie różniły się od swoich poprzedników w kwestii podzespołów (ot taka zwykła aktualizacja) oraz nie będą przełomem w kwestii wyglądu, jak chociażby iPhone’y 12 ze swoimi prostokątnymi krawędziami. Czy jest zatem na co czekać? Czym może zaskoczyć nas producent z nadgryzionym jabłkiem w tym roku? A co najważniejsze, kiedy poznamy oficjalne informacje, czyli kiedy odbędzie się premiera? To wszystko w naszym artykule, dlatego rozsiądź się wygodnie i zapraszamy do lektury.

 

IPhone 14 - co już o nim wiemy?

Nowe urządzenia według przecieków nie będą rewolucją, a raczej ewolucją zeszłorocznych urządzeń. Z najważniejszych informacji to już wiemy, że nie mamy co liczyć na Touch ID (jeśli w ogóle bierzemy pod uwagę, że kiedyś Apple ma zamiar do niego wrócić w swoich flagowcach), możemy otrzymać przeprojektowany notch oraz nieco zmienione podzespoły. Najciekawsza zmiana dotyczy właśnie wycięcia na aparat w ekranie, ponieważ duża ilość informacji podaje, że zamiast już kultowego notch’a, prawdopodobnie nowe smartfony otrzymają małą „dziurkę” u góry ekranu na aparat i ewentualnie drugi otwór na pozostałe czujniki, ale on nie jest potwierdzony. Będzie to dość duża zmiana w porównaniu do ostatnich 4 lat, kiedy to notch na dobre zagościł w designie tych urządzeń.

Warto także wspomnieć, że spodziewany jest upgrade procesorów oraz 6GB pamięci ram w każdej wersji nowego iPhone’a, co nie będzie zmianą dla wersji Pro, ale znacznym dodatkiem (aż 2GB) dla wersji podstawowych. Co do procesora, to po raz kolejny jest już ogłaszany najlepszym procesorem w historii, jednak nie warto nadto się temu dziwić - Apple co roku ogłasza „najlepszy procesor w historii”, a więc już teraz możemy się założyć, że za rok, przy okazji premiery pojawi się to samo hasło. Z równie ważnych informacji, można wspomnieć, że prawdopodobnie ekrany pozostaną identyczne co w zeszłorocznych telefonach, jednak coraz głośniej się mówi, że Apple chce wprowadzić funkcję Always On Display. Nie będzie to przełom w całym świecie smartfonów, jednak jak zwykle duży krok w świecie telefonów z logo nadgryzionego jabłka.

 

Kiedy premiera nowego iPhone’a 14?

Co roku nowe urządzenia Apple prezentowane są na największej konferencji tego producenta organizowanej na początku jesieni. Tak na prawdę, do czasu kiedy firma sama nie ogłosi oficjalnego terminu premiery, nie wiadomo w jaki dzień ona nastąpi. W tym roku najbardziej prawdopodobne terminy podawane przez media od dawna to 6 lub 13 września, jednak niedawno w świetle nowych informacji, można przypuszczać, że będzie to jednak ta późniejsza data. W takim wypadku, jeśli konferencja miałaby odbyć się 13 września 2022 roku, to nowe modele smartfonów, na półki sklepowe powinny trafić już 24 września. Jak zwykle najszybciej swoje urządzenia otrzymają osoby, które zamówią je w pre orderze, dzięki czemu będą traktowane priorytetowo. Jednak jeśli komuś nie zależy na tak szybkim otrzymaniu nowego modelu, może lepiej poczekać parę miesięcy dłużej, dzięki czemu pierwszy szał oraz ceny opadną, najważniejsze błędy wykryte przez użytkowników poprawione, a także pojawią się rzetelne, nieopłacone recenzje nowych modeli.

 

IPhone 14 - warianty, nazwy i podstawowa specyfikacja

Jedną z największych zmian tego roku będzie gama modeli zaprezentowana przez producenta. Stanie się tak, ponieważ znika najmniejsza opcja, wprowadzona jedynie na 2 lata, która nie zyskała aż tak dużej popularności jak zakładało Apple. Mowa oczywiście od modelu „Mini”, którego nie uświadczymy już w generacji 14. Na jego miejsce, ma pojawić się nowy podstawowy model, jednak z drugiej strony rozmiarówki, czyli Max albo Plus (nazwa jeszcze nie jest pewna). Ma on posiadać specyfikację podstawowej 14-nastki, jednak być wielkości modelu 14 Pro Max. Może być to spory przełom, szczególnie dla osób, którym zależy na dużym ekranie, jednak nie potrzebują, aż tak mocnej specyfikacji, jaką posiada Pro Max lub nie chcą dopłacać do niego sporej ilości pieniędzy. W kwestii specyfikacji to jak już wspominaliśmy, nowe modele otrzymają 6GB pamięci RAM, nowe procesory oraz z dużą dozą prawdopodobieństwa zmienione odświeżanie bazowe ekranu - w modelach Pro i Pro Max, ma to być nawet 120Hz, a w 14 i 14 Max/Plus 90 lub 120 Hz. Ostatnią zmianą, o której dość głośno mówią media, jest prawdopodobieństwo zastosowania tytanowej obudowy w nowych smartfonach, przez co miałyby być one jeszcze wytrzymalsze. I na koniec wspomnimy, że światu ukaże się także nowy kolor obudowy, czyli fioletowy, ale jego dokładny wygląd poznamy dopiero podczas konferencji.

 

Ceny nowych iPhone’ów 14

Jak zwykle, Apple nie zdradza oficjalnych cen przedpremierowo, jednak w sieci możemy znaleźć wiele wskazówek na ten temat. Zacznijmy od tego, że prawdopodobnie producent, nie powyższy znacząco cen w porównaniu do zeszłorocznych modeli, ponieważ spada zainteresowanie nie tylko produktami Apple, ale także wszelkimi smartfonami „z wyższej półki”, ze względu na aktualne uwarunkowania ekonomiczne i nadchodzący kryzys. Można powiedzieć, że Apple prezentuje swoje urządzenia na ostatnią chwilę, kiedy to jeszcze będzie w stanie sprzedać zadowalająca ich ilość egzemplarzy. Większość przecieków mówi, że producent nie podniesie cen powyżej 100$ w stosunku do zeszłorocznych 13-nastek. Niedawno także wyciekły nowe informacje z konkretnymi kwotami, jednak nie zostały podane specyfikacje (ilość pamięci wewnętrznej) przez co nie wiadomo czy to maksymalne, czy minimalne ceny. Wyglądają one jednak następująco:

  • iPhone 14: ok. 4200 - 4300 zł
  • iPhone 14 Max/Plus: ok. 4600 - 4700 zł
  • iPhone 14 Pro: ok. 5100 - 5200 zł
  • iPhone 14: ok. 5600 - 5700 zł

Miejmy nadzieję, że ceny te nie będą wiele wyższe w rzeczywistości, jednak z innych źródeł, można znaleźć również informację, że model Pro Max może kosztować aż ok. 6500 zł. Ostatecznie wszystkiego dowiemy się podczas konferencji już we wrześniu.

 

IPhone 14 - prezentacja, przedsprzedaż, premiera sklepowa - najważniejsze daty i informacje

W powyższym artykule staraliśmy się zebrać wszystkie najważniejsze informacje każące po sieci oraz przecieki dotyczące najnowszych iPhone’ów 14. Krótko podsumujmy, czego się dowiedzieliśmy.

Przede wszystkim nie oczekujmy drastycznych zmian w nowych modelach - może zniknie notch, pojawi się Allways On Display i otrzymamy większą pamięć RAM. Istotną zmianą jest także odejście od serii „Mini” na rzecz większej serii „Max” lub „Plus”. Ceny nowych flagowców wciąż są nieznane, a wszelkie predykcje niepotwierdzone do czasu konferencji Apple. Odbędzie się ona najprawdopodobniej 13 września, a pierwsze smartfony do sklepów trafia ok. 24 września. Jeśli komuś zależy na najszybszym otrzymaniu nowego telefonu, to polecamy zapisać się na przedsprzedaż, która rusza po konferencji, a dla całą resztę użytkowników, zachęcamy do obserwowania sytuacji, odczekania pierwszej fali błędów, które zawsze się pojawią w oprogramowaniu, niezależnie od producenta i zdecydowanie się na zakup w momencie, kiedy pojawią się rzetelne recenzje osób, które postawiły kupić ten telefon zaraz po jego premierze.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl