Folia ochronna czy szkło hartowane - co wybrać?
Folia ochronna czy szkło hartowane - co wybrać?

Zakup nowego smartfona to odpowiedni moment, aby należycie zabezpieczyć go przed uszkodzeniem ekranu. Upadek nawet z niewielkiej wysokości, a także narażenie na kontakt z ostrymi przedmiotami w plecaku, torebce lub kieszeni może doprowadzić do powstania pęknięć i zarysowań. Uszkodzenia mechaniczne wyświetlacza wyglądają nieestetycznie, a na dodatek ograniczają komfort korzystania z urządzenia. Z tego też powodu ważne jest aby zaraz po zakupie telefonu zabezpieczyć go w odpowiedni sposób. Co wybrać: szkło hartowane, czy folie ochronną?  Poniżej prezentacja wad i zalet obu rozwiązań.

Dostępne rodzaje zabezpieczeń ekranu smartfona

Najprostszym sposobem zabezpieczenia ekranu telefonu jest zamocowanie na nim folii ochronnej lub szkła hartowanego. Folia to nic innego jak cienki, elastyczny materiał, który nakleja się na całej powierzchni wyświetlacza. Warto wybrać folię dobrej jakości, która nie będzie utrudniała sterowania smartfonem. W przypadku tańszych modeli, naklejenie folii może ograniczać funkcje dotykowe smartfona. Innym rozwiązaniem jest szkło hartowane, które jest o wiele bardziej odporne na zarysowania i pęknięcia, niż folia. Oba rodzaje zabezpieczeń mają jednak swoje wady i zalety.

Folia ochronna

Zalety folii ochronnej

Podstawową zaletą folii ochronnej jest zazwyczaj jej niższa cena. Sam zakup folii, jak i późniejsza jej wymiana wiąże się z o wiele niższymi kosztami w porównaniu do zabezpieczenia ekranu szkłem hartowanym. Co więcej, folia jest znacznie cieńsza od szkła, dlatego korzystanie z niej jest praktycznie nieodczuwalne. Jest łatwa w montażu i świetnie sprawdza się w przypadku telefonów z zaokrąglonymi krawędziami oraz wbudowanym w ekran czytnikiem linii papilarnych. Każda folia jest też “Case Friendly”. Oznacza to kompatybilność z każdym etui dostępnym na rynku, co nie zawsze ma miejsce w przypadku stosowania szkła.

Wady folii ochronnej

Folia ochronna jest zdecydowanie mniej wytrzymała, niż szkło hartowane. Stanowi znacznie mniejszą ochronę przed stłuczeniem podczas upadków. Złej jakości folia może zbierać dużo pęcherzyków powietrza i z czasem może odklejać się na brzegach. Należy zadbać o to, aby podczas jej naklejania na ekranie nie pozostały drobinki kurzu. Wybierając ten rodzaj ochrony, należy zwrócić szczególną uwagę na wymiary folii i jej dopasowanie do pozostałych elementów telefonu. Niekiedy zdarza się, że nawet folia dedykowana do danego modelu smartfona przykrywa część głośnika lub zasłania przyciski. Złej jakości egzemplarze będą także mniej przejrzyste. 

Szkło hartowane

Zalety szkła hartowanego

Szkło hartowane jest o wiele bardziej solidne i trwałe niż folia. Zapewnia większą ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi wyświetlacza i skutecznie maskuje już istniejące zarysowania. Doskonale amortyzuje upadki nawet ze znacznej wysokości. Korzystając z dobrej jakości szkła o wysokiej twardości możesz być pewien, że podczas upadku Twój wyświetlacz jest bezpieczny, a korzystanie z ekranu dotykowego jest równie komfortowe jak bez niego.

Wady szkła hartowanego

Ten rodzaj ochrony, aby był skuteczny i komfortowy w użytkowaniu musi zdecydowanie być bardziej zaawansowany technologicznie niż w przypadku folii. Szczególnie dotyczy to telefonów z zaokrąglonymi krawędziami i wbudowanym czytnikiem linii papilarnych. Te rozwiązania sprawiły producentom szkieł nie lada problemów. Należy mieć na względzie, że zamontowanie dobrej jakości szkła hartowanego na smartfonie wiąże się z większymi wydatkami. Będzie ono jednak służyło o wiele dłużej. Słabej jakości szkło może także wpłynąć na jakość obrazu oraz ograniczyć działanie ekranu dotykowego. Dlatego też lepiej wybierać szkła renomowanych producentów, by cieszyć się optymalnymi właściwościami tej ochrony.

Szkło hartowane czy folia ochronna? Co wybrać?

Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy w dużej mierze od indywidualnych potrzeb użytkownika smartfona oraz od modelu telefonu jaki posiada. Folia ochronna to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą aby ich zabezpieczenie było jak najmniej widoczne. Jest też dobrym wyborem dla właścicieli zaawansowanych telefonów zaokrąglonymi krawędziami, którzy nie chcą zbyt dużo wydawać na szkło. Jeśli jednak priorytetem jest maksymalne zabezpieczenie ekranu przed uszkodzeniami mechanicznymi to zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie solidne szkło hartowane. 

Najtrwalszy sposób ochrony wyświetlacza smartfona to bez wątpienia szkło hartowane. Jednak niezależnie od wybranego rozwiązania, ważne, aby tego typu akcesoria kupować od renomowanych producentów, w sprawdzonych sklepach. Jest to gwarancja najwyższej jakości, co przekłada się na komfort użytkowania telefonu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl